Akromegali

Akromegali, hipofiz bezinin aşırı büyümesi sonucu oluşan bir hormon bozukluğudur. Bu hormon bozukluğu, büyüme hormonunun aşırı salgılanmasıyla karakterizedir. Büyüme hormonu, çocukluk döneminde büyüme ve gelişmeyi kontrol ederken, yetişkinlerde metabolizmayı ve vücut bileşimini düzenler.

Akromegali, hipofiz bezindeki tümörlerin (genellikle benign) neden olduğu aşırı büyüme hormonu salgısı sonucu ortaya çıkar. Bu durum, kemikler, kaslar ve iç organların büyümesine neden olur. Bu nedenle, akromegali hastaları genellikle elleri, ayakları, çene, kaşlar ve çevresel yüz dokuları gibi uzuvlarda ve dokularda aşırı büyüme yaşarlar. Bu durum ayrıca organlarda hasara ve işlev bozukluğuna da neden olabilir.

Akromegali belirtileri, yavaş yavaş ortaya çıkar ve genellikle yaşlanma belirtileriyle karıştırılabilir. Bu belirtiler arasında, el ve ayaklarda büyüme, yüzde kalınlaşma, çene ve dişlerde genişleme, ses kalınlaşması, horlama, uyku bozuklukları, cilt kalınlaşması, terleme artışı, baş ağrıları, görme bozuklukları, cinsel işlev bozukluğu ve eklemlerde ağrı yer alabilir.

Tedavi, genellikle hipofiz bezindeki tümörün cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Bu mümkün değilse, radyasyon tedavisi veya ilaçlar kullanılabilir. Tedavi edilmezse, akromegali ilerleyebilir ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikAkkomodasyon
Sonraki İçerikAkustik sinir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]