Ana SayfaBölümlerEstetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü nedir ve görevi nedir?

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü nedir ve görevi nedir?

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü nedir ve görevi nedir?

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi, insan vücudunda oluşan çeşitli doğumsal veya sonradan meydana gelen deformasyonları, kozmetik amaçlı veya sağlık sorunlarına yönelik ameliyatlarla düzeltmekle ilgilenen bir cerrahi dalıdır.

Bu bölümdeki cerrahlar, vücudun çeşitli bölgelerindeki deformasyonları düzeltmek, yaralanma, yanık, kanser, enfeksiyon veya diğer nedenlerle hasar görmüş doku ve organları onarmak için bir dizi teknik kullanır. Estetik amaçlar için ise, cerrahlar, kişinin yüz, göğüs, karın, kalça veya diğer vücut bölgelerindeki deformasyonları veya rahatsız edici görünümleri gidermek için cerrahi prosedürler yapabilirler.

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümünün görevi, hastaların estetik amaçlı veya sağlık sorunlarına yönelik cerrahi işlemleri yapmak, deformasyonları düzeltmek, vücuttaki hasarları onarmak ve hastaların sağlıklı ve normal bir yaşam sürmelerine yardımcı olmaktır.

 

 

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü hangi hastalıkları tedavi eder?

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü, görünümünüzü iyileştirmeye ve cildinizi gençleştirmeye yardımcı olan kozmetik işlemlerle birlikte, çeşitli tıbbi durumların tedavisinde de kullanılır. Bu bölümde yapılan bazı tedaviler şunları içerebilir:

  1. Estetik ameliyatlar: Burun estetiği, meme büyütme veya küçültme, karın germe, yüz germe, yağ aldırma, liposuction gibi işlemlerdir.
  2. Rekonstrüktif cerrahi: Kaza, yaralanma, doğumsal anormallikler veya hastalıklar gibi nedenlerle oluşan deformitelerin düzeltilmesi, yara ve yanık tedavisi, kanser tedavisi sonrası rekonstrüksiyon işlemleri gibi tedavilerdir.
  3. Cilt cerrahisi: Kırışıklıkların azaltılması, cilt lezyonlarının çıkarılması, kistlerin ve benlerin alınması gibi işlemlerdir.
  4. Genital estetik cerrahisi: Vajina daraltma, genital bölge estetiği, penis büyütme, labioplasti gibi işlemlerdir.
  5. Diğer tedaviler: Cilt kanseri, yanık, sivilce izleri, kılcal damar tedavisi, saç transplantasyonu, botoks ve dolgu uygulamaları gibi işlemler de bu bölümde yapılabilir.

Bu tür işlemlerin, hasta sağlığına yönelik olumsuz etkileri olabileceğinden, bu tedavilerin yapılması öncesinde hasta doktorları ile konuşup tedavinin potansiyel risklerini ve faydalarını değerlendirmeleri önemlidir.

Hangi belirtiler olduğunda estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümüne gitmeliyiz?

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümüne başvurmanın belirtileri, kişisel tercihleriniz veya tıbbi ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Estetik amaçlı olarak bu bölüme başvurmak isteyen birçok insan, genellikle görünümdeki belirgin değişiklikler veya kusurların giderilmesini istemektedir. Bunlar, burun şeklini değiştirme, göğüslerin büyütülmesi veya küçültülmesi, yüz germe, yağ alma, liposuction, botoks veya dolgu uygulamaları gibi işlemler olabilir.

Öte yandan, rekonstrüktif cerrahi için başvuru nedenleri, doğumsal anormallikler, kazalar, yaralanmalar, kanser tedavisi sonrası deformiteler ve benzeri tıbbi durumlar gibi ciddi sağlık sorunları ile ilgilidir.

Ayrıca, belirli tıbbi durumların tedavisi için de estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümüne başvurulabilir. Bu durumlar arasında cilt kanseri, yanıklar, yaralar, sivilce izleri, kılcal damar tedavisi, saç transplantasyonu, genital bölge estetiği, vb. yer almaktadır.

Herhangi bir estetik veya rekonstrüktif cerrahi işlem öncesinde, doktorunuzla görüşerek, işlemin amacı, riskleri, avantajları, iyileşme süreci ve işlem sonrası beklentiler hakkında detaylı bilgi almanız önemlidir.

 

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]