Miyom

Miyom, uterus veya rahimde bulunan iyi huylu tümörlerdir. Genellikle adet dönemi sırasında ortaya çıkan karın ağrısı, ağır kanama ve pelvik baskı gibi semptomlara neden olabilirler.

Miyomlar, uterusun kas tabakasından kaynaklanır ve tek bir miyom veya birden fazla miyom şeklinde oluşabilirler. Boyutları değişebilir ve genellikle kadınların 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki dönemlerinde ortaya çıkarlar.

Miyomların belirtileri, şiddetli adet sancısı, uzun süren adet kanaması, aşırı kanama veya kan pıhtıları, pelvik ağrı veya basınç, idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında ağrı, kabızlık veya sık idrara çıkma gibi pelvik semptomlar olabilir.

Miyomlar genellikle iyi huylu tümörlerdir ve kanserli değildirler. Ancak, bazı durumlarda miyomların büyümesi veya belirtileri, çıkarılması gerektiği anlamına gelebilir. Bazı tedavi seçenekleri, hormon tedavisi veya cerrahi müdahale gibi seçenekler arasında değişebilir.

Miyomların oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik faktörler, hormon değişiklikleri ve obezite gibi çeşitli faktörlerin bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Kadınlar, miyomların oluşma riski açısından yüksek risk altındadırlar. Miyomlarla ilgili semptomlarınız varsa, bir sağlık uzmanına danışarak en uygun tedavi seçeneğini belirlemeniz önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikMitoz
Sonraki İçerikMukolitik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]