Tabes dorsalis

Tabes dorsalis, sinir sistemi hastalığı olan frenginin ileri evrelerinde görülen bir durumdur. Frengi, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur ve tedavi edilmezse, beyin ve sinir sistemine zarar vererek ciddi sonuçlara neden olabilir. Tabes dorsalis, özellikle belirli sinirlerde hasar meydana geldiğinde ortaya çıkar ve vücudun koordinasyonunu ve denge kontrolünü etkileyebilir.

Tabes dorsalis, frenginin ileri evrelerinde ortaya çıkan bir nörolojik bozukluktur. Frengi enfeksiyonu, Treponema pallidum adı verilen bakterinin vücuda girmesiyle oluşur. Bu bakteri, cinsel temas yoluyla bulaşabilir ve vücutta yayılarak beyin ve sinir sistemi dahil olmak üzere birçok organda hasar oluşturabilir.

Tabes dorsalis, özellikle omurilikteki belirli sinirlerde hasar meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bu durum, sinirlerin düzgün bir şekilde iletişim kurmasını engelleyerek vücudun koordinasyonunu ve denge kontrolünü etkiler. Hastalarda ayakta durma, yürüme ve hareket etme zorlaşır.

Tabes dorsalis, genellikle yıllar içinde ilerleyen bir durumdur. Hastalarda, ayakta durma ve yürüme güçleşmesi, reflekslerde azalma, kas zayıflığı, titreme ve kas krampları gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca, hastaların hissiyatında ve algılamalarında bozukluklar görülebilir. Bu durum, hastalarda şiddetli ağrılara neden olabilir.

Tabes dorsalis, teşhis edilmesi zor bir durumdur. Teşhis, belirtiler ve fizik muayene ile yapılır. Hastalarda kan testleri ve beyin görüntüleme testleri de yapılabilir.

Tabes dorsalis tedavisi, hastalığın nedeni olan frengi enfeksiyonunun tedavisi ile başlar. Frengi enfeksiyonu tedavisi, antibiyotiklerle yapılır. Hastalık ilerlemişse, tabes dorsalis belirtileri de tedavi edilmelidir. Ağrı kontrolü için ilaçlar, egzersiz ve fizik tedavi önerilebilir.

Tabes dorsalis, tedavi edilmezse ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, frengi enfeksiyonu şüphesi olan hastaların mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi önemlidir. Ayrıca, cinsel temas yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için korunma yöntemlerinin kullanılması önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler