Üretra

Üretra, idrar yolu sisteminin son bölümüdür ve idrarın mesaneden dışarıya atılmasını sağlayan kanaldır. Erkeklerde üretranın bir bölümü aynı zamanda meni akışını sağlayan penis içinde de bulunur.

Kadınlarda üretra, mesanenin altında ve vajinanın ön duvarında yer alır. Kadın üretrası, erkek üretrasına göre daha kısadır ve dışarı açıldığı bölge, vajina açıklığına daha yakındır.

Erkeklerde üretra, penisin ucunda açılan bir açıklık olan üretra meatusu ile dışarıya açılır. Erkek üretrası, yaklaşık 20 cm uzunluğunda bir kanaldır ve üç bölüme ayrılır. Prostat, üretranın mesaneye bağlandığı kısım ve aynı zamanda meninin geçtiği bölümün yer aldığı bölgeye yakın bir bezdir. İdrarın geçtiği kısım, penisin altındaki köprücük bölgesinde yer alan membranöz bölümdür. Son bölüm, penisin ucuna kadar uzanan sponjöz bölümdür.

Üretra, çeşitli problemlerle karşılaşabilir. En sık görülen sorunlardan biri üretrit adı verilen enfeksiyonlardır. Üretrit, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilir. Diğer bir yaygın üretra sorunu ise üretral darlık olarak adlandırılan bir durumdur. Bu, üretranın daralması veya tıkanması nedeniyle idrarın dışarı atılmasını engelleyen bir durumdur. Üretral darlık, travma veya enfeksiyon sonrası ortaya çıkabilir.

Benzer şekilde, üretra kanseri de nadir görülen bir durumdur. Ancak erken teşhis ve tedavi önemlidir. Belirtileri arasında idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma ve idrar yaparken zorlanma yer alır.

Üretral problemlerin teşhisi, üroloji uzmanı tarafından yapılacak fizik muayene, kan testleri, radyolojik testler (ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme) ve idrar testleri gibi çeşitli testlerle yapılır. Tedavi, altta yatan nedene ve semptomların şiddetine bağlı olarak farklılık gösterir. Antibiyotikler, üretral dilatasyon (darlık açma), stent yerleştirme, cerrahi işlemler ve radyoterapi, üretral problemleri tedavi etmek için kullanılan bazı yöntemlerdir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikÜreter
Sonraki İçerikÜretrit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]