Uterus bicorne

Uterus bicorne, kadın üreme sisteminin bir bozukluğudur. Normal bir kadın rahmi, tek bir boynuz şeklinde olan ve rahim duvarının kasılıp gevşemesine izin veren bir organdır. Bununla birlikte, uterus bicorne olan kadınlarda, rahim iki ayrı boynuz şeklinde bölünmüştür. Bu bozukluğun nedeni, gebeliğin erken evrelerinde rahim yapısının yanlış bir şekilde gelişmesidir.

Uterus bicorne genellikle doğuştan gelen bir durumdur ve kadınların yaklaşık %0,1- %3’ünde görülür. Bu, hamile kalma şansını azaltabilir ve düşük riskini artırabilir. Uterus bicorne teşhisi, çoğunlukla pelvik ultrasonografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) veya Histerosalpingografi (HSG) gibi görüntüleme testleri kullanılarak konur.

Uterus bicorne’ın belirtileri çoğu zaman görülmez. Ancak, bazı kadınlar rahim bölünmesi nedeniyle adet kanamalarında aşırı kanama, adet ağrısı veya pelvik ağrı yaşayabilirler. Bununla birlikte, uterus bicorne olan kadınların çoğu normal bir şekilde hamile kalabilirler ve normal bir gebelik geçirebilirler.

Ancak, uterus bicorne ile doğan bebeklerde doğum kusurları daha sık görülür. Bu, bebeklerin erken doğum riskinin artması, düşük doğum ağırlığı, ölü doğum riskinin artması, doğumsal kalp defektleri ve diğer doğumsal anomali türleri gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, uterus bicorne olan kadınlar, gebelikleri sırasında dikkatli bir şekilde izlenmeleri gerekmektedir.

Tedavi, semptomlara bağlı olarak değişir. Uterus bicorne’ın belirgin semptomları olan kanama veya ağrı varsa, hormonal tedavi veya cerrahi müdahale gerekebilir. Bazı durumlarda, uterus bicorne olan kadınlar doğurganlıklarını korumak için tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilirler.

Sonuç olarak, uterus bicorne bir kadının doğumundan önce doğuştan gelen bir bozukluktur. Bu, hamile kalma şansını azaltabilir ve düşük riskini artırabilir. Uterus bicorne teşhisi, görüntüleme testleri kullanılarak konulabilir. Bu durum genellikle semptomsuzdur, ancak bebeklerde doğum kusurları riski artar. Tedavi, semptomlara bağlı olarak değişebilir ve uterus bicorne olan kadınlar gebelikleri sırasında dikkatli bir şekilde izlenmelidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler