Variola

Variola, çiçek hastalığı virüsünün adıdır. Bu virüs, insanlar arasında bulaşıcı bir hastalığa neden olur ve tarihte büyük çiçek salgınlarına sebep olmuştur. Variola virüsü, Orthopoxvirus ailesine aittir ve çift sarmallı DNA’ya sahip bir virüstür.

Variola virüsü, solunum yolu veya temas yoluyla bulaşır. Virüs, enfekte kişinin öksürmesi veya hapşırması sırasında havada bulunan damlacıklarla veya enfekte kişinin cildine temas eden virüs içeren sıvılar yoluyla yayılır. Virüs, enfekte kişilerin solunum yolu ve cilt hücrelerinde çoğalır ve sonunda ciddi semptomlara neden olur.

Çiçek hastalığı, variola virüsünün neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Hastalık, vücutta kırmızı lekeler ve kabarcıkların oluşmasıyla kendini gösterir. Bu kabarcıklar daha sonra büyür, apseye dönüşür ve sonunda kabuklanarak düşer. Hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişebilir, ancak bazı durumlarda, ciddi komplikasyonlar, hatta ölüm meydana gelebilir.

Çiçek hastalığı, 20. yüzyılın başlarına kadar dünya çapında ciddi bir sağlık sorunu olarak kaldı. Ancak, dünya genelinde uygulanan geniş çaplı aşı programları sayesinde neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. 1980 yılında Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında çiçek hastalığının tamamen yok edildiğini duyurmuştur. Ancak, bazı laboratuvarlarda virüs örnekleri hala saklanmaktadır ve küresel biyoterörizm riski nedeniyle düzenli olarak izlenmektedir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler