Analjezik

Analjezik, ağrı kesici olarak da bilinen, ağrıyı azaltan veya ortadan kaldıran ilaç veya tedavi yöntemleridir. Analjezikler, ağrıya neden olan sinyalleri nöronlardan beyne taşıyan kimyasal habercilerin (nörotransmitterlerin) üretimini engelleyerek veya bloke ederek çalışırlar.

Analjezikler, farklı güç ve etkilere sahip olabilen birçok farklı türde olabilir. Bazıları yalnızca hafif ağrıları hafifletirken, diğerleri daha şiddetli ağrıları hafifletmek için kullanılır. Bazıları reçetesiz olarak satın alınabilirken, diğerleri sadece reçete ile kullanılabilir.

Özellikle cerrahi işlemler sonrası, travmalar sonrası veya diğer nedenlerden dolayı şiddetli ağrıları hafifletmek için analjezikler kullanılır. Bununla birlikte, analjeziklerin yan etkileri de olabilir, bu nedenle ilaçların doğru dozajda ve doktor tavsiyesi ile kullanılması önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler