Anemik

“Anemik” terimi, anemi adı verilen bir kan hastalığına sahip olan kişiler için kullanılan bir tanımlayıcı bir terimdir. Anemi, kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) sayısının veya fonksiyonlarının azalması nedeniyle kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalmasıdır. Bu durumda, vücut yeterli miktarda oksijen alamaz ve bu da kişide belirtilere neden olur.

Anemi birçok nedeni olabilir. Demir eksikliği anemisi, B12 veya folik asit eksikliği anemisi, hemolitik anemi, aplastik anemi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Anemi belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği bulunur.

Anemik bir kişi, vücutlarındaki yetersiz oksijen nedeniyle fiziksel aktivitelere daha az dayanıklı olabilirler. Tedavi, altta yatan nedenin belirlenmesini ve düzeltilmesini içerir. Demir eksikliği anemisi durumunda, demir takviyesi ve diyet değişiklikleri yardımcı olabilir. B12 veya folik asit eksikliği anemisi durumunda ise, takviyeler ve diyet değişiklikleri yapılabilir. Hemolitik anemi ve aplastik anemi gibi daha ciddi nedenler için, kan transfüzyonları veya ilaç tedavileri gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikAnemi
Sonraki İçerikAnerji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]