Anoreksi

Anoreksi, yiyecek ve yeme isteğinde azalma veya kayıp ile karakterize bir beslenme bozukluğudur. Kelime anlamı “yemek isteksizliği” anlamına gelir.

Anoreksi genellikle yeme bozukluğu olarak kabul edilir ve psikolojik, sosyal ve biyolojik faktörlerin etkisi altında gelişebilir. Anoreksi, çoğunlukla genç kadınlarda görülür ve sıklıkla idealize edilen bir vücut tipi veya kilo kaybı hedefiyle ilişkilendirilir.

Anoreksinin belirtileri arasında açlık hissinin azalması veya kaybı, yemek yeme konusunda korku veya endişe, aşırı egzersiz yapma, ciddi kilo kaybı, düşük enerji seviyeleri, yorgunluk, halsizlik, ciltte kuruluk, saç dökülmesi ve adet düzensizlikleri yer alır.

Anoreksi tedavisi, bireysel terapi, grup terapisi, beslenme danışmanlığı ve psikiyatrik ilaçlar gibi çeşitli yöntemlerle yapılır. Ancak, tedavi genellikle zorlu bir süreçtir ve iyileşme süreci, kişinin durumuna, semptomlarına ve tedaviye verdikleri yanıta bağlı olarak değişebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikAnosmi
Sonraki İçerikAnsefalit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]