Anüri

Anüri, böbreklerin normal işlevlerini yerine getiremeyerek idrar üretememesi durumudur. İdrarın oluşumu ve boşaltılması vücutta önemli bir işlevi yerine getirirken, anüri gibi böbrek işlev bozuklukları hayatı tehdit eden bir durum haline gelebilir.

Anüri, idrar çıkışının kesildiği ve idrarın yapılmadığı bir durumdur. Yetişkinlerde normal idrar üretimi günde ortalama 500-2000 ml arasında değişir. Ancak anüri, günde 50 ml’den az idrar çıktığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durum, böbreklerdeki kan akışının azalması, böbreklerin zarar görmesi veya idrar yolu tıkanıklıklarından kaynaklanabilir.

Anüri, birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında böbrek yetmezliği, idrar yolu tıkanıklığı, ağır kan kaybı, ciddi enfeksiyonlar, böbrek taşları ve ilaçların yan etkileri yer alabilir. Anüri tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, böbrek taşları nedeniyle ortaya çıkan anüri, taşların çıkarılmasıyla düzeltilebilirken, böbrek yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan anüri, böbrek nakli veya diyaliz gibi daha ciddi tedavi yöntemleri gerektirebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler