Çiçek hastalığı

Çiçek hastalığı (variola), öncelikle virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, çiçek virüsünün solunum yolu veya temas yoluyla bulaşması sonucu oluşur. Çiçek hastalığı, yüzyıllar boyunca insanlık tarihinde büyük salgınların meydana gelmesine neden oldu ve özellikle 20. yüzyılın başlarına kadar dünya çapında ciddi bir sağlık sorunu olarak kaldı.

Çiçek hastalığının belirtileri, virüsün vücuda girdikten sonra yaklaşık iki hafta süren bir kuluçka dönemi sonrasında ortaya çıkar. Hastalığın ilk belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve halsizlik yer alır. Daha sonra, vücutta kırmızı lekeler ve kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar daha sonra büyür, apseye dönüşür ve sonunda kabuklanarak düşer. Hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişebilir, ancak bazı durumlarda, ciddi komplikasyonlar, hatta ölüm meydana gelebilir.

Çiçek hastalığı, dünya çapında uygulanan geniş çaplı aşı programları sayesinde neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. 1980 yılında Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında çiçek hastalığının tamamen yok edildiğini duyurmuştur. Ancak bazı laboratuvarlarda virüs örnekleri hala saklanmaktadır ve küresel biyoterörizm riski nedeniyle düzenli olarak izlenmektedir.

Günümüzde çiçek hastalığına karşı aşı, birçok ülkede rutin aşı programının bir parçasıdır. Ayrıca, çiçek hastalığına maruz kalmış olan kişilerin, virüsün yayılmasını önlemek için izole edilmesi gerekir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler