Clavicula

Clavicula, Köprücük kemiği de denir. Clavicula insan vücudundaki kemiklerden biridir. İngilizce’de “collarbone” olarak da bilinir. İki clavicula kemikleri, omuz kemikleri ile göğüs kafesi arasında yer alır ve vücut ağırlığının omuz kemiklerine aktarılmasına yardımcı olur.

Clavicula, ince ve S şeklinde bir kemiktir. Bir ucu, göğüs kafesinin orta kısmında, sternumun (göğüs kemiği) yakınında yer alırken, diğer ucu omuz kemiklerine bağlanır. Bu şekilde, clavicula, omuz kemiklerinin hareket etmesine yardımcı olurken, göğüs kafesinin hareketini de sınırlar.

Clavicula, çeşitli nedenlerle kırılabilir. Örneğin, bir düşme veya spor yaralanması sonucu kırılabilir. Clavicula kırığı, ağrı, şişme ve kola hareket edememe gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Tedavi genellikle ağrıyı kontrol etmek, kemiklerin doğru hizalanmasını sağlamak ve kemiğin iyileşmesine yardımcı olmak için alçı kullanımını içerir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir.

Clavicula, omuz eklemi ve göğüs kafesi arasındaki ana bağlantı noktası olduğu için, bazı hastalıklar bu bölgeyi etkileyebilir. Örneğin, osteoporoz gibi kemik hastalıkları, clavicula kırıklarına neden olabilir. Ayrıca, bazı kanser türleri, kemiklerde metastaz yoluyla yayılabilir ve clavicula da dahil olmak üzere kemikleri etkileyebilir.

Sonuç olarak, clavicula, omuz kemikleri ve göğüs kafesi arasında yer alan bir kemiktir. Vücut ağırlığının omuzlara aktarılmasına yardımcı olurken, omuz kemiklerinin hareket etmesini ve göğüs kafesinin hareketini sınırlar. Kırıklar ve bazı hastalıklar claviculayı etkileyebilir ve tedavisi duruma göre değişebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler