Candida

Candida, kandida da denir.

Candida genellikle vajinal enfeksiyonlarla ilişkili olan bir mantar türüdür. Normal koşullarda, vajina ve bağırsaklarda bulunan doğal bir floranın bir parçasıdır. Ancak bağışıklık sistemi zayıf kaldığında veya antibiyotik kullanımı sonrası doğal floranın dengesi bozulduğunda, candida mantarı aşırı büyüyerek enfeksiyona neden olabilir.

Candida enfeksiyonları, vajina enfeksiyonlarından başka ağız, boğaz, cilt, tırnaklar ve nadiren de olsa iç organlar gibi diğer bölgeleri de etkileyebilir. Enfeksiyon belirtileri, enfekte olan bölgeye bağlı olarak değişebilir. Vajinal enfeksiyonlar genellikle kaşıntı, yanma, ağrı, beyaz renkli akıntı ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

Candida mantar enfeksiyonlarının tedavisi, genellikle antifungal ilaçlarla yapılır. Antifungal ilaçlar, mantarın büyümesini ve çoğalmasını engelleyerek enfeksiyonu kontrol altına alır. Vajinal enfeksiyonların tedavisi genellikle topikal krem veya vajinal fitil şeklinde verilirken, daha ciddi enfeksiyonlar için oral ilaçlar kullanılabilir.

Candida enfeksiyonlarını önlemek için, kişisel hijyen kurallarına uyulması, sıkı giysiler ve nemi tutan kıyafetlerden kaçınılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve antibiyotik kullanımının sınırlandırılması önerilir.

Candida enfeksiyonları, bağışıklık sistemi zayıflığı olan kişilerde daha yaygın görülür. Bunlar arasında HIV hastaları, kanser hastaları, organ nakli yapılan kişiler, kortikosteroid tedavisi görenler ve şeker hastaları yer alır. Bu nedenle, kişisel hijyen kurallarına ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına uymak, candida enfeksiyonlarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler