Ekokardiyogram

Ekokardiyogram, kalbin ultrasonik dalgalarını kullanarak görüntülenmesi için kullanılan bir tıbbi görüntüleme testidir. Bu test, kalbin boyutunu, işlevini ve kan akışını değerlendirmek için kullanılır.

Ekokardiyografi, transtorasik ekokardiyografi (TTE) ve transözofageal ekokardiyografi (TEE) olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. TTE, göğüs duvarı üzerinden yapılan bir testtir ve genellikle standart ekokardiyografi testi olarak kullanılır. TEE ise, yemek borusu üzerinden bir probun yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen daha invaziv bir testtir.

Ekokardiyogram testi sırasında, hasta sırt üstü yatarken, göğsüne bir jel uygulanır ve bir prob (transdüser) bu jel üzerinden hareket ettirilerek kalbin görüntüleri oluşturulur. Bu görüntüler, kalbin duvarları, kapakları, kan akışı ve kalp boşluklarının boyutu ve şekli hakkında bilgi sağlar.

Ekokardiyogram testi, kalp hastalıklarının teşhisi ve tedavisinde kullanılır. Bu test, kalp kapak hastalıkları, kalp kası hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, doğuştan kalp hastalıkları ve diğer kalp problemlerinin teşhisinde yardımcı olur.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler