Ekoensefalogram

Ekoensefalogram (EEG) beyin faaliyetlerinin kaydedilmesi için kullanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. EEG, beyin hücreleri arasındaki elektriksel faaliyetleri ölçerek beyin aktivitesini incelemektedir.

EEG kaydı, birkaç elektrotun hastanın kafa derisine yerleştirilmesi ile yapılır. Elektrotlar, beyin aktivitesini ölçen küçük metal uçlardan oluşur. Elektrotlar beyin aktivitesini ölçerek bir amplifikatöre aktarır ve daha sonra EEG makinesi tarafından kaydedilen beyin dalga desenleri oluşturulur.

EEG, birçok beyin hastalığı ve bozukluğunun teşhisinde kullanılır. Örneğin, epilepsi, uyku bozuklukları, beyin hasarı, beyin enfeksiyonları ve diğer nörolojik bozukluklar EEG ile teşhis edilebilir. Ayrıca, beyin aktivitesinin incelenmesi, beyin fonksiyonları ve davranışları hakkında da bilgi sağlayabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikEkokardiyogram
Sonraki İçerikEkolali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]