Ana SayfaBölümlerGöz hastalıkları bölümü nedir ve görevi nedir?

Göz hastalıkları bölümü nedir ve görevi nedir?

Göz hastalıkları bölümü nedir ve görevi nedir?

Göz hastalıkları bölümü, göz ve göz çevresindeki yapıların tanı, tedavi ve yönetimiyle ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu bölüm, göz rahatsızlıkları ve göz sağlığı ile ilgili birçok hastalığı ele alır. Göz hastalıkları bölümündeki uzmanlar, göz muayenesi, teşhis ve tedavi, göz ameliyatları, gözlük ve kontakt lens reçeteleme, kontakt lens uyumu ve takibi gibi birçok hizmeti sunar.

 

Göz hastalıkları bölümü hangi hastalıkları tedavi eder?

Göz hastalıkları bölümü, gözlerle ilgili birçok hastalığı tedavi eder. Bu hastalıklar arasında şunlar yer alır:

 1. Katarakt
 2. Glokom
 3. Kuru göz sendromu
 4. Maküler dejenerasyon
 5. Diyabetik retinopati
 6. Retina yırtıkları veya delikleri
 7. Göz enfeksiyonları
 8. Göz tümörleri
 9. Göz yaralanmaları
 10. Şaşılık
 11. Ambliyopi (tembellik)
 12. Göz alerjileri
 13. Blefarit
 14. Kornea yaralanmaları ve enfeksiyonları

Göz hastalıkları bölümü, hastaların göz sağlığı ve görme ile ilgili sorunlarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Uzmanlar, hastaların göz sağlığına ilişkin sorunlarına yönelik hizmetler sunarak, hastaların hayat kalitesini arttırmaya yardımcı olur.

 

Hangi belirtiler olduğunda göz hastalıkları bölümüne gitmeliyiz?

Göz hastalıkları bölümüne gitmek için birçok belirti vardır ve bazıları şunlardır:

Bulanık veya çift görme: Bulanık veya çift görme, gözlerinize odaklanma güçlüğü olduğunu gösterir. Bu belirti, kornea problemleri, katarakt, diyabetik retinopati ve başka birçok göz hastalığının bir belirtisi olabilir.

 1. Göz ağrısı: Şiddetli veya sürekli bir göz ağrısı, bir enfeksiyon, yaralanma veya kronik bir hastalık gibi ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.
 2. Kırmızı veya sulanmış gözler: Gözlerinizde kızarıklık, iltihaplanma veya tahriş varsa, bir enfeksiyon veya alerjik bir reaksiyon olabilir. Bu ayrıca, göz tansiyonu veya bir göz hastalığına da işaret edebilir.
 3. Gözde kayma veya düşme: Gözlerinizin hareketinde bir değişiklik fark ederseniz veya gözlerinizde bir düşme varsa, göz sinirleri veya kaslarındaki bir sorunun belirtisi olabilir.
 4. Görme kaybı: Görme kaybı veya azalmış görme, birçok farklı göz hastalığının belirtisi olabilir. Bunlar arasında katarakt, glokom, diyabetik retinopati, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diğerleri bulunur.
 5. Işığa hassasiyet: Gözlerinizde ışığa karşı artan hassasiyetiniz varsa, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir, ancak bazen ciddi bir göz hastalığının belirtisi olabilir.

Eğer bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir göz doktoruna başvurmanız önerilir. Göz doktorları, göz hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için gereken testleri yapabilirler.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]