İmmünizasyon

İmmünizasyon, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamak için yapay veya doğal olarak uyarılması işlemidir. Bu işlem, aşı veya antikor uygulamaları ile gerçekleştirilir.

Aşılamada, bir veya birkaç hastalık etkeni, öldürülmüş veya zayıflatılmış olarak vücuda verilir. Bu sayede vücutta enfeksiyonun neden olduğu hastalığa benzeyen bir yanıt oluşturulur. Bu yanıt, hastalığın gerçek bir enfeksiyonla karşılaşılması durumunda bağışıklık sistemini hızla harekete geçirerek enfeksiyonun yayılmasını engeller.

Antikor uygulamaları ise doğal olarak vücutta üretilen antikorların dışarıdan verilmesiyle yapılır. Bu yöntem, enfeksiyonun neden olduğu hastalığa karşı hızlı bir koruma sağlar.

İmmünizasyon, birçok hastalığın yayılmasını önler ve toplum sağlığı açısından son derece önemlidir. Özellikle bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, enfeksiyonlara karşı korunmak için immünizasyon programlarına dahil edilirler.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler