İleitis

İleitis, bağırsakların iltihaplanması durumudur. İleum adı verilen ince bağırsağın iltihaplanması olarak da bilinir. İleitis, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

İleitis’in en yaygın nedeni Crohn hastalığıdır. Crohn hastalığı, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde iltihaplanmaya neden olabilen bir inflamatuar barsak hastalığıdır. İleitis, Crohn hastalığının en sık görülen formudur ve ince bağırsağı etkiler. Crohn hastalığı, genellikle aile öyküsü olan kişilerde daha sık görülür.

İleitis’in diğer nedenleri arasında bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar, parazitler, bağırsak iskemisi, bağırsak yaralanmaları ve bağışıklık sistemi bozuklukları bulunur.

İleitis’in belirtileri, karın ağrısı, kramp, şişkinlik, ishal, iştah kaybı, kilo kaybı, bulantı ve kusmadır. Crohn hastalığının diğer belirtileri arasında ateş, yorgunluk, deri döküntüleri, eklem ağrısı ve göz sorunları da bulunabilir.

İleitis tedavisi, nedenine ve semptomlara bağlı olarak değişebilir. Crohn hastalığı gibi kronik bir durumda, tedavi semptomların hafifletilmesi ve nükslerin azaltılması için uzun süreli tedaviler içerebilir. Tedaviler arasında ilaçlar, diyet değişiklikleri, cerrahi müdahale ve stres yönetimi teknikleri yer alabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar ve diğer akut durumlarda ise, tedavi genellikle antibiyotiklerle yapılır. Tedavi sürecinde, semptomların hafifletilmesi ve bağırsakların iyileştirilmesi için dinlenme ve yeterli miktarda sıvı alımı da önerilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler