Kalyum

Kalyum, potasyum da denir, periyodik tabloda K sembolü ile gösterilen, atom numarası 19 olan metalik bir elementtir. Kalsiyum gibi alkalimetaller grubunda yer alır ve doğada en yaygın minerallerden biri olan potasyum feldspat olarak bulunur.

Tıbbi açıdan, potasyum hücre içi elektrolit dengesi ve sinir-müsküler işlevi için kritik bir elektrolittir. Vücudumuzdaki hücrelerde bulunan potasyum, normal sinir ve kas fonksiyonlarının yanı sıra kalp ritmi ve kan basıncının düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar. Potasyum eksikliği, hiperkalemi veya hipokalemi olarak adlandırılan durumlar oluşabilir. Hipokalemi, kalp ritim bozukluğu, kas güçsüzlüğü ve böbrek fonksiyonlarında bozukluğa yol açabilir. Hiperkalemi ise, kalp atışlarını yavaşlatabilir ve hatta kalp krizine neden olabilir.

Potasyumun diyet yoluyla alınması önemlidir ve meyve, sebze ve süt ürünleri gibi birçok gıdada bulunur. Potasyum takviyeleri de kullanılabilir, ancak bu takviyelerin dozajı dikkatli bir şekilde takip edilmelidir, çünkü yüksek dozlar hiperkalemiye yol açabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler