Keratoplasti

Keratoplasti, kornea transplantasyonu olarak da bilinen bir oftalmolojik cerrahi işlemdir. Bu işlem, korneanın, yaralanma, hastalık veya dejeneratif durumlar gibi nedenlerle zarar görmüş veya hasarlı hale geldiği durumlarda uygulanır. Kornea, gözün ön yüzeyinde yer alan saydam bir dokudur ve görüntünün net olarak odaklanmasını sağlar.

Keratoplasti, hasarlı veya hasta korneanın, bir donörün sağlıklı korneasından alınan bir doku parçası ile değiştirilmesini içerir. Bu işlemde, donör kornea önceden hazırlanır ve cerrahi sırasında alıcı korneanın üzerine yerleştirilir. Korneanın transplantasyonu, çeşitli teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir ve seçilen teknik, hastanın durumuna, kornea hasarının ciddiyetine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Keratoplasti işlemi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hastanın gözünde birkaç dikiş bırakabilir. Hastaların iyileşme süreci, cerrahi teknik ve hastanın özelliklerine bağlı olarak değişebilir. İyileşme süreci boyunca hastalar, göz damlaları ve antibiyotikler gibi ilaçlar kullanabilirler ve gözlerini korumak için gözlük veya bandaj kullanmaları önerilebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler