Kifoz

Kifoz, omurganın normal kavisleri arasında yer alan, yukarıya doğru bir eğrilik (kamburluk) oluşması sonucu oluşan bir durumdur. Normal olarak, boyun bölgesinde hafif bir lordoz, göğüs bölgesinde kifoz ve bel bölgesinde lordoz görülür. Ancak kifoz, göğüs bölgesinde normalden fazla eğrilik olması durumunda ortaya çıkar.

Kifozun çeşitli nedenleri vardır. Özellikle osteoporoz, vertebral kemiklerdeki dejeneratif değişiklikler, omurga tümörleri veya travmaları, kas zayıflığı veya hastalıkları gibi durumlar kifoz gelişimine neden olabilir.

Belirtileri arasında omurganın yukarıya doğru eğrilmesi, omurga düzleştirildiğinde sırtta belirgin bir çıkıntı, göğüs bölgesinde ağrı ve sırtta ağrı yer alabilir. İleri durumlarda, akciğer, kalp ve diğer iç organları sıkıştırabilir ve işlevlerini etkileyebilir.

Kifoz tedavisi, altta yatan nedenin tedavisine bağlıdır. Bazı durumlarda, fizik tedavi, egzersiz, postür eğitimi ve ağrı yönetimi teknikleri yararlı olabilir. Daha ciddi durumlarda, cerrahi tedavi gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler