Nazofarenks

Nazofarenks, burun ve boğaz arasında yer alan bölgedir. Bu bölge burun boşluğundan geçerek solunan havanın akciğerlere gitmeden önce ısınmasına, nemlenmesine ve filtrelenmesine yardımcı olan bir bölgedir.

Nazofarenks, birçok önemli anatomik yapının bir arada bulunduğu bir bölgedir. Bu yapılar arasında adenoid dokusu, farinksin arka duvarı, Eustaki borusu ve orifisi, yumuşak damak, ağız boşluğu ve dil kökü bulunur. Nazofarenksin işlevi, solunan havanın filtrelenmesi, nemlendirilmesi ve ısınmasıdır. Bu işlem burun kılları, mukoza ve sinüsler tarafından gerçekleştirilir.

Nazofarenksin işlevi dışında, bu bölge aynı zamanda orta kulağın basıncını ayarlayan Eustaki borusuna ev sahipliği yapar. Ayrıca, burun ve boğazdan geçen solunum yolu ile sindirim yolu arasında bir geçiş bölgesi olduğu için, bazı durumlarda yutma sırasında yiyeceklerin burun boşluğuna kaçmasını engeller.

Nazofarenksin enfeksiyonu, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan birçok virüs ve bakteri tarafından tetiklenebilir. Bu enfeksiyonlar soğuk algınlığı, grip ve bademcik iltihabı gibi hastalıklara neden olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler