Natrium

NATRİUM Sodyum (Na) da adlandırılır, kimyasal sembolü Na olan bir alkali metaldir. Tıbbi alanda, sodyumun başlıca rolü vücut sıvı dengesinin düzenlenmesidir. Sodyum, hücrelerin normal çalışması için gereklidir ve vücutta sinir iletimi, kas fonksiyonu ve kalp ritmi gibi birçok önemli işlevi kontrol eder.

Kan sodyum düzeyleri normalden daha düşük veya daha yüksek olduğunda, birçok tıbbi durum ortaya çıkabilir. Örneğin, hiponatremi olarak bilinen düşük kan sodyum düzeyleri, dehidrasyon, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği veya hormonal dengesizlikler gibi bir dizi nedenden kaynaklanabilir. Yüksek kan sodyum düzeyleri ise, diyabet, böbrek yetmezliği, tiroid problemleri veya aşırı sodyum alımı gibi durumlardan kaynaklanabilir.

Sodyum ayrıca elektrolitlerin bir parçasıdır ve genellikle vücuttaki diğer elektrolitlerle birlikte elektrolit dengesi olarak adlandırılan bir denge oluştururlar. Bu denge sağlıklı bir vücut fonksiyonu için önemlidir ve elektrolit dengesizlikleri birçok tıbbi duruma yol açabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler