Paralizi

“Paralizi” terimi, vücudun bir bölümünün kas kontrolünün kaybedilmesi anlamına gelir. Bu durum, bir sinir sistemi hastalığı veya yaralanması nedeniyle oluşabilir.

Paralizinin çeşitli tipleri vardır. Örneğin, “monopleji” bir kol veya bacak gibi tek bir ekstremitede oluşan paraliziyi ifade ederken, “hemipleji” vücudun bir tarafındaki kol ve bacakların etkilendiği paraliziyi ifade eder. “Parapleji” ise vücudun alt kısmındaki bacakların etkilendiği paralizidir.

Paralizi semptomları arasında kas zayıflığı veya kaybı, reflekslerde değişiklikler, his kaybı, konuşma güçlüğü, yürüme güçlüğü, çift görme veya baş dönmesi gibi belirtiler yer alabilir.

Paralizi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Beyin veya omurilik yaralanmaları, inme, sinir hasarı, kas hastalıkları ve enfeksiyonlar paraliziye neden olabilir. Tedavi, altta yatan nedene bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, tedavi ve rehabilitasyon ile kas kontrolü geri kazanılabilir veya en azından semptomlar hafifletilebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler