Papül

“Papül” terimi, cilt üzerinde yükselmiş, sert ve kabarık bir lezyonu ifade eder. Papüller, birçok farklı cilt hastalığının semptomları arasında yer alabilir ve cilt reaksiyonları, enfeksiyonlar veya alerjik reaksiyonlar gibi birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir.

Papüller, sadece birkaç milimetre boyutunda olabilirken, bazı durumlarda birkaç santimetreye kadar büyüyebilir. Bazı papüller, cilt renginde değişikliklere neden olabilir ve kabarık bir şekilde görünebilir, diğerleri ise deri yüzeyinde yalnızca hafif bir kabarık nokta olarak hissedilebilir.

Bazı papül çeşitleri şunlardır:

  • Sivilceler: Genellikle akne olarak bilinirler ve ciltteki yağ bezleri ve saç folikülleri ile ilgili bir sorundan kaynaklanırlar.
  • Dermatofibromlar: Cildin altındaki bağ dokusu hücrelerinin aşırı büyümesi nedeniyle oluşan sert, düzgün kenarlı papüllerdir.
  • Psoriasis: Cildin hızlı büyümesine neden olan bir cilt hastalığıdır ve papüller, kızarıklık ve pullanma ile karakterize edilir.
  • Lichen planus: Ciltte kaşıntılı, mor renkli papüllerle karakterize edilen bir otoimmün hastalıktır.
  • Rosacea: Ciltte kızarıklık ve şişliklere neden olan bir hastalıktır ve papüller ile birlikte sivilce benzeri lezyonları içerebilir.

Papüllerin tedavisi, altta yatan nedenin tedavisine bağlıdır. Bazı papüller, birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolabilirken, diğerleri tedavi gerektirebilir. Bu nedenle, bir doktora danışmak papül tedavisinin uygunluğunu belirlemek için önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler