Paratiroid

Paratiroid, boyunda bulunan dört küçük bezden herhangi biri veya tümü için kullanılan bir terimdir. Bu bezler, tiroid bezlerinin yakınında yer alır ve kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin metabolizmasını düzenleyen hormonlar üretir. Bu hormonlar, parathormon olarak adlandırılır.

Paratiroid bezlerinin aşırı aktif hale gelmesi, hiperparatiroidizm adı verilen bir duruma neden olabilir. Bu durum, kanda yüksek kalsiyum seviyelerine neden olur ve böbrekler, kemikler ve sindirim sistemleri gibi vücudun diğer bölümlerinde hasara neden olabilir. Hiperparatiroidizm genellikle, bir veya daha fazla paratiroid bezinin benign (iyi huylu) bir tümörü nedeniyle meydana gelir.

Paratiroid bezlerinin yetersiz çalışması, hipoparatiroidizm adı verilen bir duruma neden olur. Bu durum, kanda düşük kalsiyum seviyelerine neden olur ve kas krampı, spazmlar, uyuşukluk, çarpıntı gibi semptomlara neden olabilir.

Paratiroid bezlerindeki tümörlerin tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılır. Hipoparatiroidizm tedavisi, genellikle kalsiyum ve D vitamini takviyesi ile yapılır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler