Parestezi

Parestezi, his kaybı, karıncalanma, uyuşma, yanma gibi hissel bozukluklara verilen bir isimdir. Bu belirtiler genellikle eller, ayaklar, kol veya bacaklarda hissedilir ve sinir sistemi, dolaşım sistemi veya diğer çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Parestezi, çeşitli nörolojik bozukluklar, vitamin eksiklikleri, enfeksiyonlar, toksinler, ilaç yan etkileri ve stres gibi birçok faktörün neden olduğu geçici veya kalıcı bir semptom olabilir. Parestezi ayrıca şeker hastalığı, multiple skleroz, felç, guillain-barre sendromu ve karpal tünel sendromu gibi bazı hastalıkların belirtisi de olabilir.

Tedavi, parestezinin altında yatan temel nedenlere bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, basit yaşam tarzı değişiklikleri veya vitamin takviyeleri gibi tedaviler yeterli olabilirken, diğer durumlarda daha ileri tedaviler gerekebilir. Örneğin, sinir hasarı nedeniyle ortaya çıkan parestezi durumunda, fizyoterapi, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler