Sternum

Sternum, insan vücudunun ön tarafında bulunan, göğüs kafesi bölgesinde yer alan, üç ayrı kemikten oluşan bir yapıdır. Bu kemikler, manubrium (göğüs kemiğinin üst kısmı), corpus (orta kısım) ve xiphoid (alt kısım) kemikleridir. Göğüs kafesi içinde bulunan kalp, akciğerler ve diğer organları korumak için sternumun birçok önemli fonksiyonu vardır.

Sternum, ayrıca göğüs kafesi bölgesindeki diğer kemiklerle birlikte birçok kas ve tendonun da tutunma yeridir. Göğüs kafesi bölgesindeki birçok önemli anatomik yapı bu kemiklerin yakın çevresinde yer aldığı için, sternumun yaralanması veya hastalıkları önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sternum kırıkları, genellikle yüksek hızlı araba kazaları, düşmeler veya darbeler sonucu meydana gelir. Kırık, ağrı, şişlik, morarma, solunum zorluğu ve hatta organ hasarı gibi semptomlara neden olabilir. Sternumun kırılması, özellikle kalp, akciğerler veya diğer önemli organlarla birlikte hasar görmesi durumunda, ölümcül olabilen ciddi sonuçlara yol açabilir.

Sternumun bir diğer önemli hastalığı ise sternaljiektazi adı verilen bir durumdur. Bu durum, sternumun genişlemesi ve dışa doğru şişmesiyle karakterizedir. Sternaljiektazi, aşırı öksürme veya hırıltı nedeniyle ortaya çıkabilen astım gibi solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumun tedavisi, altta yatan nedenin tedavisiyle birlikte semptomatik tedavileri içerir.

Sternum ayrıca, göğüs kafesi bölgesindeki diğer kemiklerle birlikte osteoporoz gibi kemik hastalıklarına da yatkındır. Bu hastalıklar, kemiklerin güçsüzleşmesine ve kırılmaların daha kolay meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle, kemik sağlığının korunması için sağlıklı bir yaşam tarzı, yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı ve egzersiz önemlidir.

Sonuç olarak, sternum insan vücudunun önemli bir kemik yapısıdır ve göğüs kafesi bölgesindeki birçok anatomik yapı için tutunma noktası görevi görür.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler