Ambliyopi

Ambliyopi, genellikle çocukluk döneminde görülen bir görme bozukluğudur ve “tembel göz” olarak da bilinir. Bu durumda bir göz, normal görme seviyesine ulaşamaz ve diğer göze oranla daha az kullanılır. Bu nedenle, beynin bu gözden gelen sinyalleri işleme becerisi azalır ve zamanla bu gözün görme kabiliyeti daha da kötüleşebilir.

Ambliyopinin nedenleri arasında şaşılık, kırma kusurları, göz bozuklukları ve diğer göz hastalıkları bulunur. Ambliyopi, tedavi edilmediğinde kalıcı hale gelebilir ve görme kaybına neden olabilir. Ancak, tedavi erken başlatılırsa tedavi edilebilir. Tedavi, çoğunlukla gözlük veya kontakt lens kullanımı, oklüzyon tedavisi (tembel gözün kapatılması) ve göz egzersizleri gibi yöntemleri içerir.

Ambliyopinin belirtileri, çocuklarda genellikle fark edilir. Örneğin, gözlerin çaprazlığı, gözlerin birinin diğerinden daha küçük görünmesi, gözlerin sürekli kırpılması, gözlerin birinin öne doğru çıkması ve özellikle oyun oynarken veya okurken bir gözün kapatılması gibi belirtiler olabilir. Ambliyopi tanısı koymak için göz muayenesi yapmak ve görme testleri yapmak gereklidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler