Apeks

“Apeks” terimi, bir organın veya yapıdaki en yüksek noktasını ifade eder. Tıp alanında özellikle kalp, akciğerler, dişler ve saç kökleri gibi yapılar için kullanılır.

Kalp anatomisi bağlamında, “apeks” terimi kalbin alt ucunu ifade eder. Kalp, koni şeklinde bir organdır ve bir ucu (apeks) sol karın boşluğunda yer alırken, diğer ucu (baz) ise sağ karın boşluğunda yer alır. Apeks, kalp kası içindeki en sivri noktadır ve sol karıncığın alt ucunu oluşturur.

Akciğer anatomisi bağlamında, “apeks” terimi, akciğerin üst noktasını ifade eder. Apeks, akciğerin üst kısmındaki en dar ve en yüksek noktadır.

Diş hekimliği bağlamında, “apeks” terimi, dişin en uç noktasını ifade eder. Kök ucu olarak da bilinir ve dişin kökünün en altında yer alır.

Saç folikülü anatomisi bağlamında, “apeks” terimi, saç kökünün en alt ucu olarak bilinir. Saç telinin büyümesi, apeks bölgesindeki hücrelerin sürekli bölünmesi ve yenilenmesiyle gerçekleşir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikApati
Sonraki İçerikApirojen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]