Astım

Astım, solunum yollarını etkileyen bir kronik solunum yolu hastalığıdır. Astımın temel özelliği, nefes alıp verirken hava yollarının daralmasıdır. Bu daralma nedeniyle nefes almak zorlaşır ve nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum ve göğüste sıkışma gibi semptomlar ortaya çıkar.

Astımın birçok nedeni olabilir, ancak genellikle alerjik reaksiyonlara veya çevresel faktörlere (örneğin hava kirliliği, sigara dumanı, soğuk hava) maruz kalınması sonucu ortaya çıkar. Astımın teşhisi, semptomların ve solunum fonksiyon testlerinin incelenmesi ile konulabilir.

Tedavide amaç, semptomları kontrol altına almak ve astım atağı riskini azaltmaktır. İlaçlar arasında bronkodilatörler, kortikosteroidler ve immünomodülatörler bulunur. Astımın tedavisinde ayrıca çevresel tetikleyicilerden kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve sigara içmemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri de önerilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler