ASO

ASO, “Antistreptolizin O” kısaltmasıdır ve bir kan testidir. Bu test, Grup A beta-hemolitik streptokokal enfeksiyonların (strep boğaz gibi) bir sonucu olarak vücutta oluşan antikorları ölçmek için kullanılır.

Grup A streptokokal enfeksiyonlar sıklıkla boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, cilt enfeksiyonları ve romatizmal ateş gibi hastalıklara neden olur. Bu enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi tarafından antikorlar oluşturulmasına neden olur ve ASO testi, bu antikorların seviyesini ölçerek enfeksiyonun varlığını veya iyileşme sürecini belirlemeye yardımcı olabilir.

ASO seviyeleri, enfeksiyonun başlangıcından yaklaşık 1-3 hafta sonra yükselmeye başlar ve 3-5 hafta sonra zirveye ulaşır. Bu nedenle, ASO testi enfeksiyonun teşhisinde yararlı olabilir, ancak enfeksiyonun ilk günlerinde sonuçlar düşük olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler