Bağışıklık

Bağışıklık, vücudun kendisini hastalıklardan, enfeksiyonlardan ve yabancı maddelerden korumak için sahip olduğu doğal savunma sistemi olarak tanımlanır. Bağışıklık sistemi, insan vücudunun tüm dokularında bulunur ve vücudun içinde ve dışında patojenler olarak bilinen mikroorganizmalarla mücadele etmek için çalışır.

Bağışıklık sistemi, doğal (kalıtımsal) ve edinilmiş (kazanılmış) olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. Doğal bağışıklık, vücudun genetik yapısı ve doğal savunma mekanizmaları sayesinde oluşur. Bunlar arasında cilt, mukoza zarları, tükürük, gözyaşı, sindirim enzimleri ve asitler gibi fiziksel bariyerler ve doğal öldürücü hücreler ve fagositler gibi hücresel mekanizmalar bulunur.

Edinilmiş bağışıklık ise vücudun maruz kaldığı hastalıklara veya aşılar gibi dışarıdan yapılan müdahalelere tepki olarak oluşur. Bu bağışıklık sistemi, özel antikorlar ve hücreler üreterek vücudu spesifik patojenlere karşı korur. Bu bağışıklık sistemi ayrıca bellek hücreleri üreterek, bir kez enfeksiyonla karşılaşan vücudun gelecekte tekrar karşılaşması durumunda daha hızlı ve etkili bir savunma tepkisi vermesini sağlar.

Bağışıklık sistemi ayrıca birçok başka hastalıkla da ilişkili olabilir. Örneğin, otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırması sonucu oluşur. Ayrıca, bazı kanserler bağışıklık sistemi hücrelerinin anormal büyümesi sonucu ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemi, çeşitli faktörlere bağlı olarak zayıflayabilir veya güçlenebilir. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve stresten kaçınmak gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, uygun aşılar ve diğer koruyucu önlemler de enfeksiyonlardan korunmak için önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler