Bilirubin

Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sırasında oluşan bir sarı-pembe pigmenttir. Bu pigment, karaciğer tarafından işlenerek safra yoluyla vücuttan atılır. Bilirubin seviyesinin yükselmesi, karaciğer veya safra yolları hastalıklarının belirtisi olabilir.

Normalde, bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sırasında oluşur ve kan dolaşımında taşınır. Daha sonra karaciğerde işlenir ve safra yoluyla dışkıda atılır. Ancak, bu işlem bozulduğunda veya karaciğer hasarı veya hastalığı meydana geldiğinde, bilirubin seviyesi yükselebilir ve vücutta birikmeye başlayabilir.

Yüksek bilirubin seviyeleri, cilt ve gözlerde sarılık olarak adlandırılan sarı renklenme ile sonuçlanabilir. Sarılık, bilirubinin aşırı birikmesi nedeniyle cildin ve gözlerin sarı renk almasıdır. Ayrıca, yüksek bilirubin seviyeleri karaciğer hasarını gösteren diğer semptomlar arasında karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtilere de neden olabilir.

Bilirubin seviyesi, kan testleri ile ölçülebilir ve normal değerler 0,3 ila 1,9 mg/dL arasında değişebilir. Bilirubin seviyesinin yüksekliği, nedenine bağlı olarak tedavi edilebilir. Karaciğer hastalıkları veya hasarı, ilaçlar veya diğer tedavilerle tedavi edilebilir. Safra yolu tıkanıklığı, genellikle cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler