Cerahat

Cerahat, bir enfeksiyon veya yaralanma sonucu oluşan irinli sıvıdır. Cerahat, ölü hücreler, bakteriler, lökositler ve diğer enfeksiyonla savaşan hücrelerden oluşur. Bu sıvı, enfekte bölgede birikerek şişlik, kızarıklık, ağrı ve hassasiyet gibi semptomlara neden olur.

Cerahatın en yaygın nedeni bakteriyel enfeksiyonlardır. Bakteriler, yaralara, cilt lezyonlarına veya vücudun içindeki enfeksiyonlara neden olabilirler. Bu enfeksiyonlar, vücudun bağışıklık sisteminin çoğu zaman başa çıkamayacağı kadar şiddetli olabilir. Bağışıklık sistemi, enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücreleri (lökositler) üretir ve bunlar enfekte bölgeye doğru hareket ederler. Bu beyaz kan hücreleri, enfekte bölgede bakterilerle savaşırken, ölürler ve cerahat oluşumuna neden olan irinli sıvıyı oluştururlar.

Cerahat, enfekte bölgeden dışarı doğru boşalabilir veya iç organlarda birikerek ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin, bir diş apsesi gibi bir enfeksiyon, beyin enfeksiyonlarına neden olabilecek ciddi bir soruna neden olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler