Dakriyosistit

Dakriyosistit, gözyaşı kesesi (lakrimal kesesi) ve burun arasındaki kanalın iltihaplanmasıdır. Gözyaşları, göz kapaklarının altındaki gözyaşı bezleri tarafından üretilir ve gözün yüzeyini nemlendirir. Nemli göz yüzeyi, gözün yabancı cisimler ve enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur. Gözyaşları daha sonra gözyaşı kanalları tarafından gözyaşı kesesine taşınır ve burun aracılığıyla boşaltılır.

Ancak gözyaşı kanallarında tıkanıklık veya enfeksiyon olması durumunda, gözyaşları burun içine akamaz ve gözyaşı kesesi iltihaplanır. Dakriyosistit, bu durumun sonucu olarak ortaya çıkar.

Dakriyosistitin nedenleri arasında gözyaşı kanallarının doğuştan dar olması, travma, tümörler, yaşlılık, enfeksiyonlar ve alerjiler yer alabilir. Semptomlar arasında göz kapağındaki kızarıklık, göz çevresinde şişlik, gözyaşı akışında azalma veya tamamen durma, gözlerde sulanma, iltihaplı akıntı, burun tıkanıklığı ve ateş yer alabilir.

Dakriyosistitin tedavisi, enfeksiyonu gidermek ve gözyaşı akışını yeniden sağlamak için amaçlanır. Antibiyotikler ve anti-enflamatuar ilaçlar, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Doktor, gözyaşı kanallarını açmak için masaj, drenaj veya balon kateterizasyonu gibi prosedürler de önerebilir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir.

Dakriyosistit, erken teşhis ve uygun tedavi ile genellikle iyi bir prognoza sahiptir. Ancak tedavi edilmezse, enfeksiyon yayılabilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, semptomlar ortaya çıktığında bir göz doktoruna başvurmak önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikDakriyoadenit
Sonraki İçerikDakriyosistektomi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]