Dakriyoadenit

Dakriyoadenit, gözyaşı bezlerinin iltihaplanmasıdır. Gözyaşı bezleri gözlerin nemlenmesini sağlayan ve göz kuruluğunu önleyen gözyaşı sıvısını üreten bezlerdir. Dakriyoadenit, bu bezlerin enfeksiyon, travma, tıkanıklık veya diğer nedenlerle iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.

Dakriyoadenitin belirtileri arasında göz kapağı şişmesi, kızarıklık, ağrı, ateş, genel halsizlik, baş ağrısı, gözyaşı salgısında azalma veya artma yer alabilir. Dakriyoadenit genellikle tek taraflıdır ve etkilenen göz bölgesinde hassasiyet ve ağrıya neden olur.

Dakriyoadenitin nedenleri arasında viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, hormonal değişiklikler, Sjögren sendromu, tümörler veya sarkoidoz gibi inflamatuar hastalıklar yer alabilir.

Tedavi, altta yatan nedenin belirlenmesine ve tedavi edilmesine bağlıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilirken, viral enfeksiyonlar genellikle kendiliğinden geçer. İlaç tedavisi ağrı ve inflamasyonu hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca, göz kapaklarına sıcak kompresler uygulamak, gözyaşı kanallarını temizlemek veya gözyaşı yerine yapay gözyaşı kullanmak da semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dakriyoadenit tedavi edilmezse, kalıcı gözyaşı bezleri hasarı, tekrarlayan enfeksiyonlar ve göz kuruluğuna yol açabilir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıktığında doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler