Dekübitis

Dekübitis (bası yarası), uzun süre hareketsiz kalan kişilerde veya yatağa bağımlı hastalarda, derinin ve altındaki dokuların, sürekli baskı altında kalmaları sonucu oluşan bir yara türüdür. Bu yaralar, sıklıkla kalça, bel, topuk, dirsek gibi kemik çıkıntılarının olduğu bölgelerde ortaya çıkar.

Dekübitis genellikle sıvı ve kan dolaşımının bozulmasından kaynaklanır. Baskı, deri ve altındaki dokuların oksijen ve besin maddeleri almasını engeller ve sonuç olarak, dokular hasar görmeye başlar. Bu hasar, deride veya daha derin dokularda açık yaralara, ülserlere veya nekrozlara (doku ölümü) neden olabilir.

Dekübitis, genellikle hareketsiz kalan ve yatağa bağımlı hastalar, özellikle yaşlılar, felç geçirenler veya uzun süreli cerrahi işlemler sonrası hastanede kalan hastalar arasında daha yaygın görülür. Bununla birlikte, herhangi bir kişide dekübitis oluşabilir, özellikle de bölgesel kan dolaşımı sorunları veya yara iyileşme sorunları varsa.

Dekübitis, aşamalarına göre sınıflandırılır. İlk aşamada, deride kırmızılık ve hassasiyet görülür. İkinci aşamada, deride kabarcıklar veya açık yaralar oluşur. Üçüncü aşamada, daha derin dokular etkilenir ve yara daha büyük hale gelir. Son aşama ise, derin dokularda ciddi hasar ve nekrozların olduğu bir durumdur.

Dekübitis oluşumunu önlemek için, yatağa bağımlı hastaların pozisyonlarını sık sık değiştirmeleri, uygun yataklar kullanmaları, düzenli olarak deri bakımı yapmaları ve yeterli sıvı ve besin alımını sağlamaları gereklidir. Tedavide ise, yaranın boyutuna ve aşamasına bağlı olarak, antibiyotikler, yara bakımı, yara örtüleri ve hatta cerrahi müdahale gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler