EKO

Eko, tıbbi olarak ekokardiyografi olarak da bilinen bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem, ultrasonik ses dalgalarını kullanarak kalp ve çevre dokuların görüntülenmesini sağlar.

Eko, kalbin boyutlarını, hareketlerini ve işlevlerini değerlendirmek için kullanılır. Kalp kasının duvar kalınlığı, kapakçıkların işlevi ve kanın kalpte nasıl dolaştığı gibi bilgilerin yanı sıra, kalpte bulunan anormallikler, damar tıkanıklığı ve diğer kalp hastalıkları da ekokardiyografi ile tespit edilebilir.

Eko, genellikle bir uzman tarafından yapılan bir işlem olup, hastanın göğüs bölgesine bir jel uygulanarak, ultrason cihazının verici başlığı bu bölgeye yerleştirilir. Verici başlığı, kalp ve çevresindeki dokulara yüksek frekanslı ses dalgaları gönderir ve bu dalgaların yansımaları cihaz tarafından alınarak, bilgisayar ekranında görüntülenir.

Eko, kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde, tedavi planlamasında ve tedavi sonrası takipte kullanılan bir yöntemdir. Eko ile elde edilen bilgiler, hastalığın ciddiyeti ve tedavi yöntemleri hakkında doktorun bilgi sahibi olmasına yardımcı olur.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikEklampsi
Sonraki İçerikEkokardiyografi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]