Eklampsi

Eklampsi, gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan ve yüksek tansiyon, proteinüri (idrarda protein atılımı) ve nöbetler ile karakterize olan bir tıbbi durumdur. Bu durum özellikle ilk kez gebelik yaşayan kadınlarda görülür ve genellikle 20. gebelik haftasından sonra ortaya çıkar.

Eklampsi, gebelik sırasında oluşan plasentanın yetersiz kanlanması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda, anne kan basıncı yükselir ve böbreklerin işlevi bozulur, idrarda protein atılımı artar. Eğer eklampsi tedavi edilmezse, nöbetler ve diğer ciddi komplikasyonlar gelişebilir.

Eklampsi belirtileri arasında yüksek tansiyon, proteinüri, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, nefes darlığı, görme bozuklukları ve nöbetler yer alır. Tedavi, anne ve bebeğin sağlığına yönelik olarak gebeliği sonlandırmayı veya doğum sonrası takibi içerir.

Eklampsi, ciddi bir durumdur ve anne ve bebek için hayati riskler taşıyabilir. Bu nedenle, gebelik sırasında düzenli prenatal takip ve tansiyon ölçümleri yapmak, risk faktörlerini belirlemek ve uygun tedavi ve doğum planlamak önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler