Endokrinoloji

Endokrinoloji, endokrin bezlerin ve hormonlarının çalışması, bozuklukları, tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Endokrin bezler, vücuttaki birçok işlevi kontrol eden hormonları salgılayan bezlerdir. Bu bezler arasında tiroid, pankreas, böbrek üstü bezi, hipofiz, paratiroid bezleri ve cinsel bezler yer alır.

Endokrinoloji, hormonların düzenlenmesi, metabolizma, büyüme ve gelişme, cinsel fonksiyonlar ve üreme gibi birçok farklı vücut fonksiyonunu etkiler. Bu nedenle, endokrinoloji birçok hastalık için önemli bir teşhis ve tedavi aracıdır. Endokrinologlar, hormon bozukluklarının belirtilerini tanımlamak, nedenlerini teşhis etmek ve uygun tedaviyi reçetelemek için hastaları muayene ederler.

Endokrinolojinin kapsamı çok geniştir ve tiroid hastalıkları, diyabet, obezite, hipoglisemi, hipertiroidi, hipotiroidi, Addison hastalığı, Cushing sendromu, akromegali, hiperparatiroidizm, hipoparatiroidizm ve Polikistik Over Sendromu (PCOS) gibi birçok hastalıkla ilgilenebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler