Fasiyal sinir

Fasiyal sinir, yüz kaslarını hareket ettiren ve yüzün duyusal hissini sağlayan bir sinirdir. Beyindeki nöronların çıkış noktası olan nörokranium’dan çıkar ve yüz kaslarını kontrol etmek için yüzdeki çeşitli kaslara dallanır.

Fasiyal sinir, yüz kaslarının yanı sıra tükürük ve gözyaşı bezleri gibi yüz bezlerini de kontrol eder. Ayrıca tat alma duyusunu da taşır. Sinir, yüzdeki cilt, kulak, burun, ağız ve göz çevresindeki duyusal bilgileri de taşır.

Fasiyal sinirin hasarı veya lezyonu, yüz kaslarında felce neden olabilir. Bu felç, yüzde asimetriye, göz kapaklarındaki düşüklüğe, göz kırpma sorunlarına, yüz ifadesinde kayba, konuşma bozukluklarına ve yemek yeme güçlüğüne neden olabilir. Ayrıca, tükürük ve gözyaşı salgılanmasında da azalma görülebilir.

Fasiyal sinirin hasarı, genellikle travma, enfeksiyon, inflamasyon, tümör veya nörolojik bir bozukluktan kaynaklanabilir. Tedavi, hasarın nedenine ve şiddetine bağlıdır. İlaçlar, cerrahi müdahale, rehabilitasyon, botox enjeksiyonları ve diğer tedavi seçenekleri, fasiyal sinir felcinin tedavisi için kullanılabilir.

Fasiyal sinir, birçok nörolojik ve cerrahi uygulamanın da hedefi olabilir. Fasiyal sinir blokajları, diş hekimliği işlemleri veya yüz estetiği ameliyatları gibi bazı işlemlerde ağrıyı azaltmak veya bölgeyi uyuşturmak için kullanılabilir. Ancak, fasiyal sinir blokajı yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir, çünkü sinir hasarı veya felç riski taşıyabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler