Filariasis

Filariasis, bir tür nematod (yuvarlak kurt) olan filariaların insanlar ve diğer hayvanlar gibi memelilerde enfeksiyona neden olduğu bir hastalık grubudur. Filarialar, sivrisinekler tarafından taşınan mikroskopik larvalar şeklinde bulaşabilirler ve yetişkin kurtlar lenfatik sistemde veya alt deride yerleşerek hastalığa neden olurlar.

Filariasis, bulaşıcı bir hastalıktır ve sivrisineklerin üremesi ve nüfusunun artmasıyla ilişkilidir. Yaygın semptomlar arasında lenfödem (ödem), elefantiasis (ayak ve bacakların şişmesi), kitleler, cilt lezyonları, karın ağrısı, ateş, baş ağrısı ve kas ağrıları bulunur.

Filariasisin tedavisi, yetişkin kurtların öldürülmesi için antiparaziter ilaçlarla yapılır. İlaçların etkinliği, hastalığın evresine, enfeksiyonun şiddetine ve hangi tür filariaların enfekte olduğuna bağlı olarak değişebilir. Sivrisinek popülasyonlarını azaltmak da filariasisin kontrolünde önemlidir. Bunun için çevresel önlemler, özellikle su birikintilerinin kurutulması, sivrisinek üremesi için uygun alanları azaltabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler