Fibroz

“Fibroz” tıbbi bir terim değil, “fibrozis” kelimesi kullanılır. Fibrozis, doku veya organlarda aşırı miktarda fibröz doku birikmesi ile karakterize bir patolojik durumdur. Fibröz doku, normal doku yapılarının yerini alan yoğun, sert ve lifli bir doku türüdür. Fibrozis birçok farklı hastalıkta ortaya çıkabilir.

Örneğin, akciğer fibrozisi akciğer dokusunda aşırı miktarda fibröz doku birikmesi sonucu akciğerlerin sertleşmesine neden olan bir hastalıktır. Karaciğer fibrozisi ise karaciğer dokusunda fibrozisin gelişmesi sonucu karaciğerin işlevini yerine getirememe durumudur. Fibrozis aynı zamanda kalp, böbrek, cilt ve diğer organlarda da görülebilir.

Fibrozis, birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar arasında enfeksiyonlar, toksinler, yaralanmalar, kronik inflamasyon, otoimmün hastalıklar ve genetik faktörler yer alabilir. Tedavi, altta yatan nedene ve fibrozisin şiddetine bağlı olarak değişebilir ve genellikle semptomları hafifletmeyi ve ilerlemeyi yavaşlatmayı amaçlar.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler