Frenik sinir

Frenik sinir, insan vücudunda bulunan 12 çift kraniyal sinirden biridir. Bu sinir, omuriliğin altında yer alan medulla oblongata adı verilen bölgeden çıkar ve diyafram adı verilen kası kontrol eder.

Frenik sinir, solunum işlevinde önemli bir rol oynar. Diyafram kasının hareketini kontrol ederek, solunum sırasında akciğerlere hava çekmek ve vermek için gerekli olan basıncı oluşturur. Frenik sinir hasar gördüğünde, diyafram kası düzgün çalışamaz ve solunum problemleri oluşabilir. Frenik sinir hasarı, travma, cerrahi prosedürler veya bazı nörolojik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Frenik sinirin hasar gördüğü durumlarda solunum sıkıntısı, öksürme güçlüğü, ses kısıklığı, yutma zorluğu, boyun ağrısı ve hatta felç gibi belirtiler görülebilir. Tedavi genellikle altta yatan nedenin tedavisini içerir ve bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikFilariasis

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]