Giardia

Giardia, ince bağırsakta enfeksiyona neden olan bir parazittir. Giardia enfeksiyonu, kirli su veya kontamine gıda tüketimi nedeniyle yaygın olarak bulaşır. Giardia enfeksiyonu semptomlara neden olabilir, ancak çoğu kişi semptomsuz kalır.

Giardia enfeksiyonunun semptomları arasında karın ağrısı, kramp, şişkinlik, ishal, gaz, mide bulantısı ve kilo kaybı yer alabilir. Bu semptomlar genellikle enfeksiyondan birkaç gün veya hafta sonra ortaya çıkar.

Giardia enfeksiyonu, dışkı örneği testleri veya ince bağırsak biyopsileri yoluyla tanı konulabilir. Enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi edilmeyen vakalarda, semptomlar haftalar veya aylar boyunca devam edebilir.

Giardia enfeksiyonundan korunmanın en iyi yolu, temiz ve güvenli su kaynaklarına erişmek ve yemeklerin hazırlanması sırasında hijyen kurallarına uymaktır. Ayrıca, sık sık ellerinizi yıkayarak ve enfekte hayvanlarla temas etmekten kaçınarak da enfeksiyondan korunabilirsiniz.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler