Giardiasis

Giardiasis, bağırsak enfeksiyonu yapan bir parazit olan Giardia intestinalis tarafından neden olunan bir hastalıktır. Giardia intestinalis, çamur, toprak, sular ve hayvan dışkıları gibi çevresel kaynaklarda bulunur ve insanlar enfekte olabilirler.

Giardiasis, genellikle ishal, kramp, şişkinlik, gaz, kilo kaybı ve bazen ateş ile ilişkili gastrointestinal semptomlara neden olur. Semptomlar genellikle 1 ila 2 hafta sürer, ancak bazı insanlarda daha uzun sürebilir. Ayrıca, giardiasis bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha ciddi semptomlara neden olabilir.

Tanı, dışkı örneğinin mikroskopik incelenmesi ile konulur. Giardiasis genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir, örneğin metronidazol veya tinidazol gibi ilaçlar kullanılır. Hastalığın tekrarlanmasını önlemek için hijyen kurallarına uyulması ve kontamine su kaynaklarından kaçınılması önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler