İkter

İkter, sarılık olarak da bilinen bir tıbbi durumdur ve cilt, gözler ve mukozalarda (ağız, burun, vajina gibi) sarı renklenmeye neden olan bir hastalıktır. İkter, vücudun kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonucu ortaya çıkan bir maddenin birikmesinden kaynaklanır.

Normalde, kırmızı kan hücreleri, vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için gereklidir. Ancak, bu hücrelerin yıkımı sırasında, bir madde olan bilirubin ortaya çıkar. Sağlıklı bir vücut, bilirubinleri karaciğerde işleyerek idrar yoluyla vücuttan atar. Ancak, bazı durumlarda, bilirubinler vücutta birikerek sarılığa neden olur.

İkterin birçok farklı nedeni vardır. En yaygın nedenler arasında, karaciğer veya safra yolları hastalıkları, alkolizm, viral enfeksiyonlar, kan transfüzyonları, ilaç reaksiyonları ve doğum sonrası komplikasyonlar sayılabilir.

İkterin semptomları, cildin ve gözlerin sararması, idrarın koyu renkli olması, dışkının açık renkli olması, halsizlik, iştahsızlık ve mide bulantısı gibi belirtilerdir.

İkter tedavisi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişir. Safra yolları veya karaciğer hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ikter vakalarında, tedaviye yönelik ilaçlar kullanılabilir veya bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Alkolizme bağlı ikter vakalarında, alkol kullanımının kesilmesi veya alkolizm tedavisi uygulanabilir. Viral enfeksiyonlar ve diğer nedenlere bağlı ikter vakalarında, tedavi semptomlara yöneliktir ve dinlenme, yeterli beslenme ve sıvı alımı önerilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler