İdiot

Tıbbi olarak “idiot” terimi, günümüzde kullanılmayan bir terimdir. Bu terim, eskiden, zeka geriliği olan kişileri tanımlamak için kullanılıyordu.

Ancak günümüzde, zeka geriliği terimi yerine “zihinsel engelli” terimi kullanılmaktadır. Zihinsel engelli, bireyin zihinsel kapasitesinin gelişiminin yaşıtlarından geri kaldığı ve günlük yaşam aktivitelerini kendi başına gerçekleştirmekte zorlandığı bir durumu ifade eder.

Zihinsel engellilik, doğumsal nedenler, genetik bozukluklar, enfeksiyonlar, beslenme yetersizlikleri, travmalar, toksinler, kronik hastalıklar gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Zihinsel engelli olan bireyler, sosyal, duygusal, bilişsel ve davranışsal gelişimlerinde gecikmeler yaşayabilirler.

Zihinsel engelliliğin dereceleri değişebilir ve her birey farklı bir düzeyde etkilenebilir. Bazı bireyler, bağımsız bir şekilde yaşayabilirken, bazıları sürekli bakım ve destek gerektirir.

Tedavi, zihinsel engellilik seviyesine ve bireyin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Eğitim, terapi, ilaçlar, fiziksel ve davranışsal terapiler gibi yöntemler kullanılabilir. Zihinsel engelli bireylerin topluma katılımını kolaylaştırmak için, eğitim ve iş imkanları gibi destekleyici programlar sunulabilir. Ayrıca, toplumsal farkındalığın artırılması ve engelli bireylere yönelik stigmatik tutumların azaltılması da önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler